Je zalivanje rastlin s kisom varno?

ROŽE IN VRT

Je zalivanje rastlin s kisom varno?

L.M.
24.04.2024, 5:00
1

Ko gre za vrtnarjenje ali nego sobnih rastlin, je iskanje naravnih in cenovno dostopnih načinov za odganjanje škodljivcev skoraj nujno. Morda ste že slišali, da v ta namen nekateri uporabljajo kis. Ali pa, da drugi z njim celo gnojijo svoje rastline. Ko boste prebrali naše nasvete, pa boste v bodoče o tem raje dvakrat premislili.

Kis kot sredstvo za gnojenje

Zalivanje s kisom naj bi rastline na vrtu ali pa v loncih oskrbelo s potrebnimi hranilnimi snovmi, a pri tem obstaja kar nekaj dejstev, zaradi katerih bi bilo takšno početje vsaj vredno premisleka. Ocetna kislina vsebuje samo ogljik, vodik in kisik – to pa so elementi, ki jih rastlina lahko dobi iz zraka. Po drugi strani pa je kis tako agresiven, da rastlino kaj hitro poškoduje. Končni rezultat je torej precej tvegan. 

Čeprav je kis nadvse učinkovit pri gospodinjskih opravilih, ga na sobnih rastlinah uporabljajte pazljivo.
Čeprav je kis nadvse učinkovit pri gospodinjskih opravilih, ga na sobnih rastlinah uporabljajte pazljivo. / FOTO: Adobe Stock

Kis naj bi zatiral škodljivce

Cenovno dostopen kis sicer res lahko odganja škodljivce, a njegova močna formula lahko obenem tudi resno poškoduje vaše rastline. Četudi gre za povsem nenevarno snov, ki jo celo uživamo, ga zato uporabljajte odgovorno.

Učinkovit je pri odganjanju mravelj, komarjev, vinskih mušic in mnogih drugih žuželk. Uporablja se kot kontaktni insekticid, kar pomeni, da ga morate razpršiti neposredno na škodljivca, da bo učinkovit.

Kis naj bi pripomogel tudi k zvišanju pH ravni vaše zemlje

Kis je priporočljiv za zvišanje ravni pH v vaši zemlji, svetujejo nekateri, a tako enostavno vendarle ni. Učinki kisa so v tem primeru namreč kratkotrajni in zahtevajo velike količine kisa na vrtu, preden se zgodi kaj omembe vrednega. 

Kis kot herbicid

Zadnja, a najpogosteje predlagana uporaba kisa na vrtu je kot herbicid. Ker je varen za uporabo, zlahka dostopen, saj ga imamo pogosto v kuhinjski omari, in razmeroma poceni, se odlično obnese pri zatiranju plevela. 

Že dolgo je znano, da ocetna kislina v kisu učinkovito zatira rast plevela, toda kako sploh deluje? Kis vsebuje ocetno kislino, ki ob stiku rastlino 'zažge'. Zaradi njegovega močnega učinka je uporaba kisa na vrtu znana kot zdravilo za številne vrtne nadloge, predvsem zatiranje plevela. Deluje tako, da raztaplja celične membrane, kar povzroči izsušitev tkiv in smrt rastline. Vendar pozor, čeprav se sliši kot precej enostaven način, da se znebite plevela, predvidevamo, da ne bi bili tako navdušeni, če bi kis poškodoval tudi vaše cvetlice ali vrtno zelenjavo.

Kis, ki ga najdemo na trgovskih policah, navadno vsebuje 5-odstotno raztopino ocetne kisline.
Kis, ki ga najdemo na trgovskih policah, navadno vsebuje 5-odstotno raztopino ocetne kisline. / FOTO: Dreamstime

Kis dejansko ubije listje plevelov, kot je denimo pegasti badelj, vendar zelo verjetno ne bo uničil korenin. To torej pomeni, da bodo invazivni pleveli in tisti bolj agresivni lahko naslednje leto znova pognali. Če povzamemo, kis se lahko uporablja kot herbicid in je delno učinkovit pri majhnih enoletnih plevelih, vendar je za dolgoročno zatiranje plevela vsekakor bolje, da se držite starega dobrega ročnega puljenja in okopavanja. 

Obstajajo načini varne in učinkovite uporabe kisa

Zgornji načini uporabe kisa pri negi sobnih rastlin ali na vrtu se res niso izkazali kot najboljši. A to ne pomeni, da kis na vrtu ne služi ničemur ali da je vedno nevaren. 

Obstajajo tudi drugi načini vrtne uporabe, ki so lahko enako dobri, če ne boljši. Uporaba le-tega v vrtovih daleč presega zatiranje plevela.

Z njim lahko na primer osvežite rezano cvetje. Na vsak liter vode dodajte 2 žlici (30 ml) kisa in 1 čajno žličko (5 ml) sladkorja. Šopek bo tako dlje časa ostal svež. 

Z razprševanjem kisa okoli vratnih in okenskih okvirjev lahko odvrnete mravlje. Ali pa odstranite nakopičen kalcij tako, da kis zmešate z vodo v enakem razmerju, popršite in pustite, da se strdi. 

Z njim lahko odstranite tudi rjo z vrtnega orodja, in sicer tako, da ga čez noč namočite v nerazredčenem kisu.

Močnejša kislina je bolj učinkovita, a tudi bolj agresivna

Kis, ki ga najdemo na trgovskih policah, navadno vsebuje 5-odstotno raztopino ocetne kisline, čeprav je mogoče kupiti tudi takšnega z 20-odstotnim deležem. Ta bo seveda bolj učinkovit, a posledično tudi bolj agresiven. Pri teh višjih koncentracijah ocetne kisline se je izkazalo, da lahko ubije med 80 in 100 odstotkov manjših plevelov. 

Zavedajte se njegovih jedkih učinkov na dihala, oči in kožo in se ob uporabi vedno primerno zaščitite. 

To verjetno ni nobena nova informacija, vendar je potrebno poudariti, da je kis zelo močna kislina. Medtem ko je uporaba kisa v gospodinjstvu, denimo pri čiščenju, praktično neskončna, lahko uporaba neposredno na sobnih rastlinah povzroči razjede listov. Ker poškoduje celice listov, lahko potencialno ubije vašo sobno rastlino.

Pri zatiranju plevela si lahko pomagate s kisom.
Pri zatiranju plevela si lahko pomagate s kisom. / FOTO: Shutterstock

Proti plesni na rastlinah se lahko borite s cimetom
PREBERI ŠE
Proti plesni na rastlinah se lahko borite s cimetom

Odlični triki za neizkušene vrtnarje
PREBERI ŠE
Odlični triki za neizkušene vrtnarje

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke